Przygotowania do akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Galerii Bursztynowej w Ostrołęce oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarni ruszyły pełną parą.
W dniach 11 i 12 czerwca w Galerii Bursztynowej oraz 12 czerwca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarni odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Dominiki i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Dominiki liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Ostrołęki i okolic.
Dominika ma 11 lat i uczęszcza do 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce. Kocha zwierzęta i jej marzeniem jest otworzenie schroniska dla zwierząt i posiadanie własnego konia. 11 marca 2016 roku trafiła do szpitala, gdzie po przeprowadzonych badaniach wykryto u niej nieprawidłowe komórki w szpiku. Postawiono diagnozę – białaczka limfoblastyczna
T-komórkowa. Dominika, aby powrócić do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.000.000 potencjalnych Dawców i ponad
26 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Dominiką. Rodzina i przyjaciele Dominiki nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Dominika i Inni potrzebują Twojej pomocy” ruszyły pełną parą.
Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Rejestracja potencjalnych dawców:
Data: 11-12 czerwca 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Galeria Bursztynowa
Adres: ul. gen armii Aleksandra Gorbatowa 28, Ostrołęka
oraz
Data: 12 czerwca 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Czarni
Adres: Czarnia 42
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.
O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 899 000 (kwiecień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 000 (kwiecień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.